Jak należy zaprojektować nowoczesną oborę? Jaki powinien być projekt nowoczesnej obory?
Od projektu obory, mającego bezpośredni wpływ na warunki w niej panujące, zależy dobrostan zwierząt. Co więcej, projekt budynku powinien być dostosowany do potrzeb: inna będzie obora dla krów mięsnych, inna dla bydła mlecznego. Ważne będzie odpowiednie rozplanowanie wnętrza, ułatwiające codzienną pracę i usprawniające proces produkcji mięsa oraz mleka, dobre rozplanowanie przebiegu instalacji do karmienia i dojenia krów, a także właściwe doświetlenie, wentylacja oraz izolacja termiczna obiektu. Sprawdź, jakie czynniki środowiskowe należy uwzględnić w projekcie obory, aby należycie spełniała ona swoją funkcję.
Jak zabezpieczyć zwierzęta przed wpływem agresywnych substancji?
Przede wszystkim należy pamiętać, że obora jest pomieszczeniem, w którym tworzą się warunki mające negatywny wpływ na zdrowie zwierząt, poprzez podwyższone stężenie siarkowodoru i amoniaku. Substancje te niszczą również samo pomieszczenie, a zwłaszcza warstwę wewnętrzną materiału płyty, mającej bezpośredni kontakt z atmosferą pomieszczenia. Dlatego podczas projektowania obory używamy płyt warstwowych odpornych na działanie toksyn. Doskonale sprawdzą się płyty warstwowe z fiberglassem, odporne na żrące substancje oraz na korozję.
Temperatura a dobrostan zwierząt
Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania obory jest temperatura. Najważniejsze, aby projektować budynek w taki sposób, aby wysokie temperatury, zwłaszcza latem, nie miały wpływu na temperaturę w oborze. Należy zatem umiejscowić pomieszczenie w mało nasłonecznionym miejscu i zadbać o wybór odpowiednich materiałów, mających właściwości termoizolacyjne. Stosując płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym, poliuretanowym lub z wełny mineralnej będziesz mieć pewność, że zwierzęta nie będą przegrzewały się w oborze.
Na czym polega zjawisko kondensacji pary wodnej?
Projektując oborę nie zapominamy o zachodzącym w niej niebezpiecznym zjawisku kondensacji pary wodnej zimą. Zjawisko to polega na skraplaniu się wody na wewnętrznej stronie obory, ze względu na różnice temperatur w pomieszczeniu i poza nim. Ściekająca po ścianach woda stanowi źródło rozwoju grzybów. Stosowane przez nas materiały są odporne na kondensację, gdyż składają się z rdzenia izolacyjnego obudowanego blachą. Od wewnętrznej strony pokryte są materiałem z tworzywa sztucznego.
Dobrostan zwierząt polega nie tylko na zapewnieniu im komfortu fizycznego, lecz również psychicznego. Dlatego projektując nowoczesną oborę należy pamiętać o odizolowaniu zwierząt od źródeł hałasu, który powoduje u nich stres. Nie należy zatem stawiać budynku w pobliżu pracujących maszyn lub innych źródeł hałasu. Stosując materiały, charakteryzujące się wysoką izolacją akustyczną, zadbasz o dobrostan bydła również w czasie deszczu. Dzięki nim zwierzęta nie będą stresować się dźwiękiem kropel, uderzających w dach i ściany.